Подорож до української Швеції
19 вересня відбулась одноденна чергова поїздка в рамках клубу вихідного дня, яку організували для працівників підприємства, котрі перебувають в лавах профспілки металургів і гірників України, та членів їх родин комісія молодіжної політики, культурно-масової та спортивної роботи профкому ПО ПМГУ ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» спільно з турагенством «Туристичний Центр «Кривбастур».
На цей раз арселорівці відправились за новим маршрутом «Невідома Херсонщина», що включав у себе відвідування міста Берислава, багатого на цікаві історичні пам’ятки, відомого села Зміївка, заснованого у 18 столітті шведськими поселенцями (пізніше в цьому краю осіли ще німці та бойки з Західної Галичини). Гідом був відомий краєзнавець Володимир Казаков. Під час екскурсії Бериславом наші земляки оглянули зокрема пам’ятний знак «Чумацький шлях», з яким тісно переплетена й історія виникнення нашого Кривого Рогу, військове кладовище 18 ст., дерев’яну Свято-Введенську церкву, пам’ятний дзвін, споруджений на честь героїчних пращурів.
Потім туристи переїхали до української Швеції – сучасного села Зміївка Бериславського району. Тут на них чекали оглядова екскурсія колишніми шведським і німецькими селами Старошведське (швед. Gammalsvenskby, нім. Альтшведендорф), Шлянґендорф, Мюльгаузендорф і Кльостердорф, огляд німецької євангелічно-лютеранської, греко-католицької та православної церков та відвідання старого кладовища. Арселорівці також довідались про історію заселення цього краю у 1951 році бойками з території Західної Галичини, смачно пообідали в Зміївці стравами німецької, шведської та бойківської кухонь та стали свідками концерту місцевих виконавців – нащадків перших поселенців.
«Я дуже задоволена цією поїздкою на Херсонщину, в якій ми були разом з чоловіком, - ділиться враженнями Марина Штанько (ПП «Стіл Сервіс»). – Все було чудово організовано, починаючи з комфортабельного мікроавтобуса, водій якого забирав подорожувальників по завчасно визначених місцях Кривого Рогу і закінчуючи відмінним екскурсійним обслуговуванням. До речі, так потім увечері всіх і розвезли, причому прибули ми додому без запізнень, точно, як було заплановано програмою.
Ми заздалегідь знали, що це новий напрямок туру вихідного дня, тому відразу записались на цю екскурсію. Мені сподобався Берислав, про який я чула, але раніше ніколи не була. Там справді є на що подивитись, місто невелике, проте цікавих історичних пам’яток багато. А село Зміївка взагалі дуже особливе насамперед тим, що там проживають нащадки переселенців з Швеції, які бережуть свою самобутність. Сподобались розповідь місцевого гіда, обід зі страв різних національних кухонь – борщ був закарпатський, картопля по-шведськи, ковбаски німецькі. Там же був і концерт. Все це було дуже оригінально! Хотілось би подякувати нашому профкому, «Кривбастуру» за організацію і проведення нової виїзної екскурсії».
А ось які враження справила ця подорож на Олену Ніколаєву (ремонтне виробництво): «Я їздила разом з донькою. Нам сподобалось містечко Берислав, але Зміївка – це було шось! Я навіть ніколи і не думала, що в Україні є населені пункти, де компактно живуть шведи, німці, причому в Зміївці їх уже три покоління. Вони дуже дбають про свою національну культуру і зберігають свої традиції, а шведську мову навіть викладають в місцевій школі.
Сподобалось саме село - там все чисто, культурно, доглянуто. Для нас екскурсію проводив староста села, він же пізніше на концерті грав на баяні, співав. Три сестри там співали також і шведською, і німецькою мовами.
Одним словом, поїздка була дуже пізнавальною та добре організованою. Велике спасибі профкому підприємства та «Кривбастуру»! Чекаємо на нові цікаві маршрути».