Що робити, якщо заблокували зарплатний рахунок?
Юридична служба ПО ПМГУ продовжує допомагати членам профспілки у вирішенні спірних ситуацій. За останній час почастішали випадки, коли до юристів первинки звертаються працівники, у яких блокують зарплатні рахунки, переважно через накопичені комунальні борги. Як діяти в цій ситуації?
Війна повністю змінила життя українців. Окрім того, що люди втратили душевний спокій, ще й суттєво впала якість життя, знизився рівень заробітку та загального добробуту. Зокрема, з'явилися борги по сплаті комунальних послуг.
При тому, що сума може бути різною - і дві, і двадцять тисяч гривень - в один момент зараз вам можуть заблокувати зарплатний рахунок для погашення боргу.
Як розповіла юрист первинки Світлана Панадій, на початку дії воєнного стану на законодавчому рівні ввели обмеження на арешт зарплатних рахунків. Однак згодом Верховна Рада України це рішення скасувала і дозволила виконавчим службам арештовувати рахунки для стягнення заборгованості.
Через це до юристів нашої профспілки масово почали звертатись працівники підприємства зі схожими проблемами - відкрите виконавче провадження та арешт зарплатного рахунку через борги. Це може бути і борг по комунальним послугам, по аліментах, кредиту та інші.
Як дізнатися - чи є провадження?
Для багатьох арешт рахунку стає неочікуваним сюрпризом, адже виконавча служба не попереджає боржника в таких ситуаціях.
Перевірити, чи є у вас відкриті виконавчі провадження можна за декілька хвилин у вашому смартфоні. Для цього зайдіть у застосунок "Дія". Знайдіть розділ "Послуги", далі - розділ "Виконавчі провадження". В ньому будуть показані усі відкриті провадження та постанови (про стягнення боргу із заробітної плати боржника або інших джерел доходу, про арешт рахунку та т. і.), якщо вони є.
Як допомагають юристи?
Коли члени профспілки звертаються із такою проблемою, юрист Світлана Панадій для початку радить взяти довідку у центрі надання послуг "Єдине вікно" про те, що на рахунок, на який накладено арешт, зараховується заробітна плата від підприємства.
"Потім я пишу звернення до виконавчої служби з проханням зняти арешт з рахунку, адже на нього надходить заробітна плата - єдине джерело існування. Виконавча служба не дуже хоче приймати до уваги такі звернення, вони їх ігнорують. Ми чекаємо день-два, а потім пишу скаргу на дії державного або приватного виконавця щодо арешту рахунку. Подаємо скарги до районних судів. Наразі усі судові рішення позитивні, арешти зняті. У свою чергу виконавча служба пропонує боржнику написати заяву, визнати рахунок основним і дозволити стягнення з нього коштів в межах двох прожиткових мінімумів для того, щоб погасити накопичений борг", - розповідає Світлана Панадій.
Кому допомагаємо?
Життєві ситуації у людей дуже різні, каже юрист. Вже двічі за допомогою звертався працівник, мати якого декілька років тому загубила паспорт. Так ось її документом скористалися шахраї - замінили фото і взяли онлайн-кредити. У цьому випадку треба визнавати неправомірними дії нотаріуса щодо стягнення заборгованості по підробленим документам - що ми і зробили, каже юрист.
Була на прийомі дружина захисника, який зараз захищає країну на фронті. Коштів у родини ледве вистачає на утримання дитини, а на оплату комунальних послуг - ні. Теж наші юристи допомогли зняти арешт із рахунку за борги.
Є й інші "драматичні" історії. Нещодавно за допомогою звернулась працівниця, у якої конфлікт з родиною.
"Дівчина виросла у багатодітній родині і колись давно мешкала разом з братами та сестрами у квартирі на Червоній. Мати померла, квартира навіть не була приватизована. Декілька сестер виїхали закордон. А ця дівчина вже давно винаймає житло окремо, адже в рідну домівку її не пускали, має чоловіка та дитину. Зрозуміло, що комунальні послуги вона за ту квартиру не сплачує, бо там давно не мешкає. Але ж їх не платять і тамтешні мешканці. Борги за комуналку великі. Через що її зарплатний рахунок блокують. Брати та сестри заборгованість сплачувати не хочуть. Одним словом, конфлікт.
Ми написали скаргу, арешт з її рахунку знятий. І зараз ще хочемо добитися, щоб її звільнили від сплати комунальних платежів по цій квартирі, адже вона там не проживає", - зазначає Світлана Панадій.