Діяльність

Визнання батьківства під час воєнного стану

Питання визнання батьківства під час воєнного стану є важливим для забезпечення захисту прав дитини, оскільки без документального підтвердження батьківства дитина буде позбавлена можливості отримувати гарантовані законом виплати та пільги, повʼязані зі статусом батька, зокрема й після його смерті, такі, як  навчання, оздоровлення, проїзд у транспорті, соціальні стипендії, право на пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого військовослужбовця та виплати у разі загибелі військовослужбовця у розмірі 750 прожиткових мінімумів (2,27 млн. грн.), інші.


За загальним правилом, у випадку, коли мати і батько перебувають між собою у зареєстрованому шлюбі, презюмується, що дитина походить від подружжя.


А ось у випадку, коли мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається або за спільною заявою матері та батька дитини, або за рішенням суду.


Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч.1 ст.135 СК України, а саме запис про батька дитини здійснено за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записано за її вказівкою.


Позов про визнання батьківства може бути пред’явлений матір’ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, яка вважає себе батьком дитини, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.    Третьою особою у справі необхідно залучити відділ ДРАЦС, який реєстрував народження дитини та ставити окрему вимогу в позовній заяві про внесення змін до актового запису про народження дитини.


Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.


Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів, наприклад: довідка про склад сім'ї, особисті листи, сімейні фотокартки, покази свідків, яким відомо про відносини сторін та про їх батьківство щодо дитини, висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи тощо.


Сформований пакет документів, тобто позовна заява з додатками та квитанцією про сплату судового збору подається до канцелярії суду.


Підсумовуючи, слід зазначити, що без документального підтвердження батьківства діти не зможуть претендувати на належні їм пільги та виплати/ Тому у разі, якщо запис про батька дитини здійснено за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записано за її вказівкою, юрист ПО ПМГУ допоможе Вам у вирішенні правових питань, пов’язаних з визнанням батьківства.

Безкоштовну юридичну допомогу члени Профспілки металургів і гірників можуть отримати за тел. 067 638 32 38.