Новини

65 років новаторства та історії

На початку листопада 65-річний ювілей відзначає колектив гірничого департаменту ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» – колишнього Новокриворізького гірничо-збагачувального комбінату. За ці роки гірники видобули більше 1 мільярда 194 мільйонів тонн залізної руди. Потім з неї виробили понад 490 мільйонів тонн залізорудного концентрату, основна частина якого забезпечувала металургійне виробництво свого ж підприємства.


Що ховається за цими цифрами, яка історія та долі? Пропонуємо нашим спілчанам глибше поринути у основні історичні віхи підприємства і дізнатися більше про становлення та розвиток сучасного гірничого департаменту.  

Перші метри


Сьогодні на картах вже не знайдеш слідів одного з унікальних населених пунктів – Нового Кривого Рогу. Засноване в 1872 році, це село зникло через століття. Усе змінилося в середині 1950-х, коли почався славнозвісний похід за новокриворізькою рудою, що приховувалася у глибині безкраїх степів на півдні сучасного Кривого Рогу. Хоча руда була бідною на залізо, наука довела: таку руду можна збагатити і вона згодом стане основою для розвитку металургійної промисловості цілого регіону.


«На перший погляд бідні руди стали справжнім багатством та надбанням Кривбасу», – писали тодішні науковці. І це наукове відкриття стало початком масштабних змін. Так у степах, багатих на бідну руду, почали зводити Новокриворізький гірничо-збагачувальний комбінат (НКГЗК). Пізніше це підприємство стане майданчиком для випробування новітніх технологій та запуску нових технологічних рішень для всієї гірничодобувної промисловості країни.
Історія свідчить: 1 серпня 1956 року на кар'єрі №1 було вилучено перші кубометри розкривних порід. Тогочасні видання та преса зберегли для нас імена першопрохідців. Ними стали Іван Стадниченко та Ілля Охріменко. «Велику справу починаємо, друзі! Прошу всіх по місцях!» – цитували кореспонденти Івана Стадниченко, підкреслюючи важливість цієї миті.

За три роки, 5 листопада 1959 року, в газетах з'явилася новина про запуск НКГЗК. До складу першої черги комплексу входили кар'єр №1, дробильна та збагачувальна фабрики, а також допоміжні цехи. Проектна потужність передбачала видобуток 9,05 млн тонн сирої руди на рік і виробництво 4,54 млн тонн залізорудного концентрату з вмістом заліза 62%.

люди


Розвиток виробництва та технологій


Невдовзі у складі НКГЗК з'явилася агломераційна фабрика. 9 березня 1961 року був спечений перший новокриворізький агломерат. «Наша аглофабрика призначена для спікання концентрату з домішками коксу, вапняку та руди у готову для металургійних заводів сировину», – гордо відзначали працівники.


У 1960-х роках активно розширювалося виробництво. В ході будівництва другої черги з'явилися нові секції на збагачувальній фабриці, що дозволило досягти вражаючого показника – виробництва концентрату з вмістом заліза 65% вперше в СРСР. Це стало можливим завдяки зусиллям науковців та інженерів НКГЗК, які завзято розробляли нові технології.

люди


Паралельно з цим фокус уваги керівників був спрямований і на розвитку кар'єру №1. У 1967 року вивіз руди почав здійснюватися із застосуванням як автомобільного, так і залізничного транспорту. Невдовзі на підприємстві запрацювали ще два кар’єра – №2-біс та №3.  Це вивело НКГЗК в ранг найпотужніших підприємств гірничодобувної промисловості в країні.


Безпрецедентна за масштабами та значенням для всієї галузі подія відбулась на НКГЗК у червні 1964 року. Інженери та науковці розпланували до дрібниць і провели перший в історії Кривбасу унікальний вибух в одному окремо взятому блоці. У 500 свердловин підривники заклали 345 (!) тон вибухівки, вивільнивши 1,6 млн тонн гірничої маси. Це був справжній тріумф інженерної думки!


У січні 1969 року НКГЗК досягнув знакової позначки – видобутку 100-мільйонної тонни сирої руди. За десятиріччя після відкриття комбінат став основним постачальником сировини для метзаводу «Криворіжсталь».

люди


Ця історія – не лише про цифри, а й про людей, які своїми руками будували майбутнє, перетворюючи бідну руду на основу для промислового розвитку регіону та й країни вцілому.


Успіхи НКГЗК на шляху до величі


Говорячи про великі досягнення Новокриворізького гірничо-збагачувального комбінату, не можна не згадати про його першого директора – Василя Петровича Донченка. Його ініціативи, зокрема створення Спілки науки і праці, стали важливим кроком до впровадження новітніх технологій і методів, які суттєво підвищили ефективність роботи комбінату. Кривбас накопичив безцінний досвід, який успішно реалізували на кар'єрі НКГЗК, що стрімко розвивався.


Одним із важливих досягнень стало вдосконалення буровибухових робіт на кар'єрі №1. НКГЗК став одним із перших комбінатів у Кривбасі, де застосували вогневе буріння з вражаючою продуктивністю - 24,5 м/сек.

люди


Під час будівництва комбінату використовували екскаватори з ємністю ковша 3-4 кубометри. Але цієї потужності вже не вистачало, коли ритм роботи комбінату ставав динамічнішим. Після першого об'їзду кар'єра Донченко негайно ініціював придбання нових, більш потужних екскаваторів. Незабаром НКГЗК поповнився моделями з ємністю ковша 4 та 6 кубометрів. І вони також були першими у Кривбасі.


У кар'єрі №1 застосували ще одну важливу новацію, яка згодом вплинула на розвиток усієї галузі. Гірники впровадили тепловозну тягу на відкритих гірничих розробках, що суттєво підвищило продуктивність кар'єрного транспорту. Це збільшило темпи розкривних робіт та видобутку сирої руди, привернувши увагу численних делегацій, які приїжджали за досвідом.


На комбінаті почали використовувати ланкове укладання колій за допомогою залізничного крана, що підвищило продуктивність у вісім разів. А завдяки новій дорожньоукладальній машині прокладання залізничних рейок стало ще швидшим і якіснішим.


У квітні 1972 року НКГЗК отримав небачені досі 40-тонні самоскиди БелАЗ-548, які вражали своїми габаритами. Ці машини стали невід'ємною частиною гірничого парку, а згодом парк поповнився 75-тонними автосамоскидами БелАЗ, що на той час були найпотужнішими в країні.

люди

 


У лютому 1973 року металурги отримали від новокриворіжців 100-мільйонну тонну агломерату, а в червні 1975 року аглоцех №2 досягнув рекорду, «випікши пиріг» вагою 635 тисяч тонн агломерату з початку року. Ця сировина пішла на доменну піч №9 «Криворіжсталі», що дало можливість видати першу мільйонну тонну чавуну.


    Після реконструкції аглофабрики №2 у 1976 році почався випуск найякіснішого агломерату для ДП №9 заводу «Криворіжсталь». За роки діяльності НКГЗК досягнув вражаючих показників: у 1977 році було вироблено 100-мільйонну тонну концентрату, за що комбінат отримав державний Знак якості.


Загалом кінець 70-х років минулого століття був знаковим в історії НКГЗК та відзначений рекордними показниками в роботі усіх підрозділів. Так, у цей час видобуток у трьох кар'єрах сягнув рекордних 30 млн тонн руди на рік, а виробництво залізорудного концентрату – понад 11 млн тонн. З 1976 року концентрат виробництва НКГЗК почали експортувати у інші країни.

вибух


Нова епоха у складі корпорації


На фоні економічних змін наприкінці 80-х років, НКГЗК, не зважаючи на труднощі, продовжував працювати на потреби металургійної галузі. Однак на початку 90-х років комбінат зіткнувся з серйозними труднощами.


Економічно-стратегічне рішення ухвалили у 1996 році. НКГЗК передали у власність давнього надійного партнера – металургійного комбінату «Криворіжсталь». До альянсу включили й криворізький коксохімічний завод. Цей стратегічний крок дозволив створити потужне підприємство, і вже у 1999 році колишній НКГЗК демонстрував стабільне зростання виробництва.

люди


У 2005 році підприємство увійшло до складу міжнародної корпорації, ставши ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». З тих пір корпорація АрселорМіттал щорічно вкладає багатомільйонні інвестиції у розвиток та модернізацію гірничого департаменту. Завдяки цьому у 2021 році колектив гірничого департаменту досягнув найвищого рівня виробництва концентрату з 1980 року – 11 млн тонн на рік.

люди


З весни 2022 року колектив гірничого департаменту, як і вся країна, живе в умовах воєнного часу. Понад 3000 працівників захищають країну у лавах ЗСУ, а ті, хто залишився на виробництві, невтомно тримають його на плаву, дбаючи про своїх колег – захисників та захисниць. Ми віримо, що незабаром вони повернуться до звичних робочих справ, до своїх рідних та близьких.


Первинна організація ПМГУ ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» та профком ГД щиро вітають весь колектив гірничого департаменту, усіх працівників, які зараз відстоюють незалежність та цілісність України на фронті, ветеранів праці з ювілеєм підрозділу. Бажаємо кожному та кожній спокою, миру та добра. Нехай у ваших родинах панують злагода і затишок, а згуртованість і підтримка допоможуть подолати всі труднощі.

 

Юлія КОЗАК, фото з архіву ПО ПМГУ