ТРУДОВІ ГАРАНТІЇ ДЛЯ ДОНОРІВ КРОВІ
Від початку війни в Україні значно виросла потреба в донорській крові. Саме тому працівники, які бажають стати донорами крові, мають знати про трудові гарантії, що повинні їм надаватися згідно законодавства.
Відповідно до частини другої статті 20 Закону України “Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові” у день донації особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства.
Такій особі безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові та/або компонентів крові надається день відпочинку із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства. За бажанням такої особи цей день приєднується до щорічної відпустки.
Так, підставою для звільнення є довідка, видана донору за місцем медичного обстеження чи донації крові та/або компонентів крові за формою та в порядку, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.
При цьому, керівники зобов’язані безперешкодно відпускати з місця роботи осіб, які є або виявили бажання стати донорами крові та/або компонентів крові, у дні відповідного медичного обстеження і донації крові або компонентів крові (крім випадків, якщо відсутність донора на його робочому місці або місці служби в ці дні може призвести до загрози життю чи здоров’ю людей, до невиконання завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку, до значної матеріальної шкоди або інших тяжких наслідків) на підставі відповідних заяв, поданих керівництву не пізніш як за один робочий день до дня донації крові та/або компонентів крові.
Законодавством безпосередньо не визначено форму такої заяви, однак, доцільно не пізніше ніж за один робочий день до дня донації крові та/або компонентів крові подати на ім’я керівника заяву довільної форми про намір здати кров та/або компоненти крові, вказавши день донації (медичного обстеження) і спосіб використання додаткового дня відпочинку (використання його одразу за днем донації або приєднання до щорічної відпустки / її частини згідно з графіком відпусток).
Таким чином, у дні медичного обстеження, в день здійснення донації крові та/або компонентів крові та в день після донації працівник повністю звільняється від роботи із збереженням середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства.
Однак, варто звернути увагу на те, що КзпП та вищевказаний Закон про донорство не містять норм про право на день відпочинку для працівника, що здав кров у свій вихідний день, і якого, відповідно, роботодавець не увільняв від роботи. Те саме стосується і дня відпочинку, що безпосередньо слідує за днем донації, якщо він вже є неробочим чи святковим. Тобто, необхідно врахувати, що норми КзпП та Закону про донорство застосовуються лише у випадках, коли день донації крові та день після неї припадають на робочі дні працівника згідно з його графіком роботи.
Безкоштовну юридичну допомогу члени Профспілки металургів і гірників можуть отримати за тел. 067 638 32 38.